Вероятно сте забелязали, че когато разговаряте с близки и приятели, една много голяма част от тях си задават един любопитен въпрос относно климатиците, а именно, дали инверторните климатици вкарват външен въздух.
Ако е така, това би означавало, че на практика въздухът вътре в помещението ще е постоянно свеж и с идеалната температура. Това би премахнало нуждата да се проветрява и да се държат прозорците отворени.
Вкарват ли инверторните климатици външен въздух
Ако трябва да отговорим кратко, точно и ясно на този въпрос, отговорът е само един – не, климатиците не вкарват въздух отвън. Но защо тогава толкова много хора се заблуждават и какво ги тласка да си мислят така?
Виновен за всичко е дизайнът на инверторните модели климатици, защото класическият инвертор се състои от две части – едно външно и едно или повече вътрешни тела (в зависимост дали е моносплит или мултисплит).
Въпреки че дизайнът на този тип уреди наистина ни подвежда да си мислим така, всъщност, наличието на две тела, външно и вътрешно тяло, е със съвсем различна причина.
В процеса на охлаждане на въздуха във вашия дом, двете тела работят в тандем за да се отстрани излишната топлина от въздуха в стаята и същата тази топлина да се изхвърли навън.
Как тогава охлаждат въздуха
Този тип уреди са толкова ефикасни, защото използват хладилен агент (газ), който функционира по същия начин, по който работят и добре познатите ни хладилници. Единствената разлика е, че тук се работи много по-бързо и на практика всичко се случва за секунди.
Хладилният агент поглъща много голямо количество топлина и чрез външното тяло на климатика го изхвърля извън жилището.
Това бързо отнема излишната топлина в помещението, а благодарение на високото ниво на контрол на градусите, можете да контролирате температурата в помещението с наистина много голяма прецизност.
И все пак въздухът се пречиства
Независимо от това, че не се вкарва външен въздух, все пак климатиците допринасят за чистотата на въздуха в помещението. Всички съвременни инвертори разполагат със система за пречистване (вижте в https://klimatici.bg/).
Тя успява да улови много голяма част от праховите частици във въздуха, както и не малко от намиращите се в средата вируси и бактерии. Това е още една причина, поради която съвременните уреди са толкова търсени.